Olejki eteryczne a karmienie piersią

Olejki eteryczne a karmienie piersią

W okresie karmienia piersią, olejki eteryczne mogą być wykorzystywane do poprawy samopoczucia matki, łagodzenia stresu i zmniejszania niektórych dolegliwości, ale wymagają szczególnej uwagi.

1. Olejek z fenkułu: Jest znany ze swojej zdolności do stymulowania produkcji mleka matki1, ale należy go stosować z umiarem, ponieważ może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka, jeśli zostanie spożyty w dużych ilościach.

2. Olejek z lawendy: Jak wspomniano wcześniej, lawenda ma właściwości uspokajające, co może pomóc w łagodzeniu stresu związanego z karmieniem piersią[^4^].

Bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych podczas karmienia piersią

Podczas karmienia piersią szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych. Niektóre z nich, jak np. mięta pieprzowa czy szałwia, mogą obniżać produkcję mleka i dlatego powinny być unikane2. Inne, jak fenkuł, powinny być stosowane z umiarem. Zawsze ważne jest konsultowanie się z profesjonalistą przed rozpoczęciem stosowania olejków eterycznych podczas karmienia piersią.

Podsumowanie

Podczas ciąży, po porodzie i w okresie karmienia piersią, wiele kobiet szuka naturalnych sposobów na poprawę samopoczucia i radzenie sobie z dolegliwościami. Olejki eteryczne mogą być cennym narzędziem, ale ich bezpieczne i skuteczne stosowanie wymaga konsultacji z profesjonalistą.

przypisy

  1. Şanlıtürk, G., Demirci, B., Demirci, F., & Gürbüz, P. (2017). Composition, antimicrobial activity, and olfactory analysis of Foeniculum vulgare Mill. essential oils. Turkish Journal of Biochemistry, 42(6), 707–718. https://doi.org/10.1515/tjb-2017-0024
  2. Scott, L., & Rasmussen, P. (2013). Breastfeeding: An Overview. Continuing Education in Anaesthesia Critical Care & Pain, 13(4), 124–128. https://doi.org/10.1093/bjaceaccp/mks046

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[emulsion_relate_posts]